Vegan Buddy

niedziela, 3 listopada 2013

Dairy-free Cottage Cheese


Serki wszelkiego rodzaju były dla mnie jedną z ulubionych form śniadań i kolacji, szczególnie na wsi, dlatego postanowiłam odtworzyć ten smak. Jak wiadomo, żadna z decyzji odrzucenia pewnych produktów z diety, nie była podpierana ich złym smakiem czy zapachem. Kwestia priorytetów, kierowanie się zasadami, nie kubkami smakowymi. Jednak po czasie jak się okazało - z niczego nie muszę rezygnować, nawet z puszystego, pysznego twarogu.
Podpatrzyłam przepis na twarożek z migdałów ze strony puszka.pl.
Namoczyłam migdały na noc, rano zlaną wodą podlałam kwiaty (naturalny nawóz), sparzyłam i obrałam, patrzyłam jak ostrza blendera rozrywają je na części pierwsze. Czas dodać cytrynę i sól - pomyślałam. Chwyciłam za solniczkę, odchyliłam pokrywkę i gwałtownym ruchem wstrząsnęłam ją, gdy wieczko odpadło i 3/4 jej zawartości znalazło się w dzbanie miksera, skomentowałam to tylko jednym słowem, k...
  Stwierdziłam jednak jak zawsze gdy coś nie wyjdzie jak powinno, że może jeszcze uda mi się coś z tym zrobić *no myśl*. Łyżką wyciągnęłam sól z wierzchu masy a co do reszty to już czysta improwizacja.
Przypomniało mi się tofu, które w lodówce odpoczywało od kilku dni, chwyciłam kostkę i zaczęłam kombinowanie.. Co z tego wyszło? Najlepszy serek jaki kiedykolwiek jadłam :)
Mistrzowski w smaku, konsystencji, pyszny i zdrowy. Od pierwszego eksperymentu robiłam go już mnóstwo razy i ciągle do niego wracam. Na łeb i szyję bije wszelkie kupne serki, do tego nie zawiera laktozy, cholesterolu (a nawet pomaga go szybciej spalić - olej kokosowy) i dostarcza organizmowi niezły zastrzyk wartości odżywczych, i tak totalnie przy okazji smakuje przepysznie, czego chcieć więcej?
Mogę się założyć, że nabierzecie na niego niejednego smakosza mlecznych produktów.

Co potrzebujesz?

♠ Kubek (bądź dwa) migdałów namoczonych przez noc
♠ Kostka tofu (bądź dwie)
♠ Czubata łyżka oleju kokosowego (bądź dwie ;))
♠ Sok z połowy cytryny
♠ Sól najlepiej himalajska/morska
♠ Pieprz czarny
♠ Woda
♠ Pęczek zielonej cebulki/szczypiorku
♠ Łyżka płatków drożdżowych (opcjonalnie, bardzo polecam)

    Co dalej?
♠ migdały parzymy wrzątkiem (10min), obieramy (wystarczy mocniej przycisnąć z jednej strony i migdały same wyskakują ze skórki ;) )
♠ miksujemy dodając po łyżce wody (w zależności od tego jakiej klasy masz blender, tyle wody będziesz musiał dodać aby migdały się dobrze zmieliły) gdy dodasz więcej wyjdzie ci lejący serek, gdy chcesz wersje bardziej sztywną staraj się miksować dłużej i dodaj mniej wody, jeśli wlejesz przypadkiem za dużo, polecam uratować go olejem kokosowym(dodać więcej niż w przepisie) który pomoże mu zastygnąć,
♠ dodać kostkę tofu i miksować dalej (ew. dolać po łyżce wody),
♠ sól, sok z cytryny, pieprz, płatki drożdżowe i olej kokosowy,
♠ zmiksować całość i przełożyć do miseczki,
♠ posiekać szczypiorek i 2/3 wymieszać z serkiem, wygładzić i wysypać wierzch resztą,
♠ wsadzić do lodówki na min. 25-30minut (koniecznie, tofu musi się przegryźć!)
♠ podawać z pomidorkiem i czarnuszką, rzodkiewką czy ogórkiem

♠ polecam również w wersji czosnkowej, wystarczy z migdałami zmiksować zęby czosnku i dodać troszkę granulowanej cebulki i czosnku.
♠ smacznego ♥

 ♠ Z pomidorkami doskonały, ładnie się na nim trzymają.


Co przemycamy w takim twarożku?
Same już Migdały mają się czym pochwalić (kubek czyli ok. 100g ) :  
Białeczko (42%), Kwas pantotenowy (5%), Witamina E (131%),  Tiamina (14%),  Ryboflawina (60%), Wapń (26%), Żelazo (21%), Witamina B6 (7%). Kwas foliowy (12%). Niacyna (17%) Magnez (67%), Fosfor (48%), Potas (20%), Cynk (21%), Miedź (50%), Mangan (114%), Selen (4%), Kwasy tłuszczowe Omega-6 12065mg










                             ♠ Wersja kremowa z czosnkiem i czarnuszką, wystarczy dodać odrobinę więcej wody.